Bez kategorii

Walory dekoracyjne roślin w okresie bezlistnym.

Walory dekoracyjne roślin w okresie bezlistnym.

Jak pewnie większość z Was i ja kupuję rośliny oczami. Często zwracam uwagę na rośliny ozdobne z kwiatów czy liści. A gdy przychodzi taki okres jak teraz, kiedy na drzewach nie ma już liści, a nawet wspomnienie kwiatów przeminęło z wiatrem . I z ogrodu jakby wieje nudą, na pierwszy plan wychodzą wcześniej nie zauważane aspekty ozdobne roślin. Dlatego późną jesienią, wczesną zimą ozdobność roślin mogę śmiało podzielić na:

  1. Rośliny ozdobne ze względu na kolor – kolor pędów, kolor kory.
  2. Rośliny ozdobne z zimotrwałych owoców.

To co w ogrodzie jest najbardziej zauważalne to kolor pędów, kolor kory. Dla mnie najmocniejszym kolorem w ogrodzie jest czerwień . Pędy w tym kolorze posiada między innymi dereń biały odm ‚Sibirica’, ‚Spaethii’ , dereń ‚Winter Beauty’. Liczne odmiany wierzb w tym bardzo ciekawą wierzbę ‚Sekka’ o staśmionych pędach. A także klony w szczególności te palmowe o bardzo postrzępionych listkach.

Dereń biały ‚Sibirica’ Źródło : www.gardeningexpress.eu.uk

W tak pochmurne dni jak ten w ogrodach uwidaczniają się pnie brzóz. Faworytem jest oczywiście brzoza pożyteczna odm. Doorenbos. Kolor biały może nie tak intensywny jak poprzednia brzoza ma również brzoza brodawkowata oraz papierowa. Odcień białoniebieski zobaczymy na pędach jeżyny. Korę srebrną czy też srebrno-szarą mają głównie topole osiki, topole białe oraz chińska. Szarawą korę ma także buk pospolity.

Brzoza pożyteczna odm „Doorenbos’ Źródło :www.waymarking.com

Pędy w odcieniach pomarańczowych ma mój faworyt czyli dereń świdwa w odm. ‚Midwinter Fire’ . Co ciekawe na jednym pędzie widzimy często naturalny zabieg Ombre, w tym wypadku żółto-pomarańczowo-czerwone zabarwienie. Korę w podobnym odcieniu zauważymy także na metasekwoi oraz na cyprysiku błotnym. Ciekawym akcentem w ogrodzie mogą być także rośliny o korze łuszczącej się lub pokrytej różnymi plamami, paskami, łatkami.

Faworytem w kwestii łuszczenia się kory jest oczywiście brzoza, tutaj głównie brzoza czarna, żółta oraz dahurska. Do tej grupy zaliczę także klona strzępiastokorego ( jak sama nazwa wskazuje ). Jeżeli chodzi o plamy to tutaj główna nagroda należy do platana klonolistnego, którego faktura wygląda jak wojskowe moro .

Jak wspomniałam powyżej drugim walorem ozdobnym u roślin w okresie bezlistnym są owoce. Te które utrzymują się na krzewie, drzewie, przez całą jesień, a nawet zimą. Są świetną ozdobą naszych ogrodów, ale także darmową stołówką dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Najbardziej popularne moim zdaniem owoce posiada jarząb często zwany także jarzębiną (ostatnim czasem rzadko sadzona w przydomowych ogrodach) . Następne to bardzo popularne ostatnio rajskie jabłonie. Ich owoce długo utrzymują się na drzewie. Kolejne bardzo ciekawe owoce, w szczególności lubiane przez fotografów krajobrazowych to owoce berberysów , irg i ogników. Ostrokrzewy posiadają nie tylko atrakcyjne owoce ale i zimozielone liście. Roślina jest często wykorzystywana w stroikach adwentowych, wiankach bożonarodzeniowych.

Owoce dzikiej róży
Owoce ostrokrzewu

 

Owoce kaliny koralowej

Owoce kaliny koralowej oraz dzikiej róży utrzymują się na pędach nawet w zimie. Są niebywałą ozdobą naszych ogrodów. Do tej grupy można zaliczyć także aronie, ogniki i tarninę.

Na sam koniec tego posta, chciałabym przypomnieć jak już co roku. Nie dokarmiajmy ptaków zbyt wcześnie, póki nie zalega gruba powłoka śniegu ptaki same radzą sobie w zdobywaniu pokarmu. Jest go sporo na drzewach. Dajmy im szanse pożywić się tym co wydała natura, czyli na przykład owocami na naszych roślinach. Jeśli już zaczęliśmy dokarmiać to róbmy to systematycznie i dbajmy o higienę naszych karmników .

Jeśli masz więcej pytań lub posiadasz ciekawy temat , który mogłabym poruszyć zapraszam do kontaktu : e-mail daria.ogrody@gmail.com

 

 

Leave a Reply

Required fields are marked*