Bez kategorii

Bioróżnorodne, Ażurowe, Babcine , Kontenerowe – Najnowsze Trendy na 2018.

Bioróżnorodne ogrody , ażurowe rośliny, babcine rabatki, kontenerowe ogródki – dokładnie takie hasła padają pytając o nadchodzące trendy ogrodnicze na nowy 2018 rok . Skąd te trendy i po co są nam potrzebne do szczęścia . W social mediach , w każdej lifestylowej czy modowej grupie, społeczności przypadło kreowanie jakiegoś nurtu, który można  promować w nadchodzącym sezonie . Czy rzeczywiście trzeba ? Tak i nie. Zdania są podzielone . Dlaczego blogerce modowej wypada promować jedwab, gdy inna promuje skóry ? Dlaczego znanemu kucharzowi wypada promować owoce morza, a kierowcy bezpieczne opony ? Przecież żaden z nich nie promuje czegoś z czym nie obcuje na co dzień, czego właściwie nie zna. Dlatego według mnie słusznym jest promowanie trendów w nasadzeniach itp.  Dyskusyjna według mnie jest jedynie kwestia, czy ktoś robi to w ramach sponsorowanej kampanii, ale w tym przypadku większość blogerów ogrodniczych chce to robić całkowicie za darmo.

Jak wiecie w tym roku nagminnie promowałam nurt #landrynkowy2k17 stworzony przez długonogą blondynkę zakochaną w różowych flamingach z WerXwer, która obecnie objęła stery w Miejskim Ogrodniku. I powiem szczerze, że owy nurt bardzo przypadł do gustu moim zaprzyjaźnionym ogródkom . Powstały ogrody kolorowe , żywe , zachęcające do przebywania w nim, takie bardzo energetyczne. I w przyszłym roku ma być równie interesująco. Szykuje się wielki powrót babcinych kwiatków. Wrócą do ogrodów Dalie, Mieczyki, Cynie i Kosmosy. Bardzo modne staną się rośliny o kwiatach baldaszkowych – Krwawniki, Arcydzięgle, Kopry .

Kolorowe rabatki głównym założeniem #landrynkowego2k17

Trendy ogrodnicze to ostatnimi czasy bardzo kontrowersyjny temat wśród blogosfery ogrodniczej . Jedni sprzeczają się z drugimi, nad tym kto ma większą szansę ( albo czy jest w ogóle sens) na wypromowanie „mody na”, ale jednym i drugim chodzi właśnie o sukces i to ich łączy, a nie dzieli . Z drugiej strony każdy „Promotor ogrodnictwa” ma swoją dziedzinę, w której czuje się pewnie i wie co w danej dziedzinie jest dobre, dlatego też bezsensowne jest namawianie do uprawy ogrodów kontenerowych osobom, które mają całe połacie zielonej powierzchni . Tak samo jak budowanie kompostownika osobie , która ma wyłącznie balkon 8m2 .

W tym wszystkim nie chodzi o to byś ze swojego ogrodu wyrzucił/a cieszące oko hortensje czy jeżówki, a o to żebyś w swoich przyszłych nasadzeniach wziął pod uwagę polecane rośliny, czy proponowane rozwiązania ogrodowe . Byś zastanowił się jakie zalety może dać wymiana „białej marianny” na przekompostowaną korę, czy wkomponowanie w rabaty roślin warzywnych co wprowadziłoby pewną coroczną zmienność . Bo zmienność w ogrodzie jak fajna . Ogrody założone pod klucz też mogą być zmienne, jeśli zaprojektujemy w nim rabaty z roślin jednorocznych, gdzie wśród rabat stworzymy poletka z roślinami cebulowymi ( zmieniając kolory co roku, raz białe, raz różowe ) . Spróbuj i zobacz, a potem wyraź swoją opinię.

3 lata różnicy, to samo miejsce, a jakby inne . Zmienność jest fajna. Nie bójmy się jej.

 

O co chodzi z tą bioróżnorodnością ?? Nie jestem specjalistką w tym temacie, ale znam Pana, który zna się na tym najlepiej – to Łukasz Łuczaj – specjalista od dzikich jadalnych roślin, etnobotanik , promotor łąk kwietnych . To Pan Łukasz często w swoich wypowiedziach zwraca uwagę na fakt, iż różnorodność danego miejsca zależy od stopnia natężenia pewnych zaburzeń . Zaburzeniami nazywa głównie działalność ludzką. Mniejsza ingerencja czynników ludzkich wzmacnia bioróżnorodność , zbyt duża ingerencja wręcz ją zabija . Więcej w temacie możecie przeczytać tutaj . Polecam do poczytania więcej postów Pana Łukasza http://lukaszluczaj.pl/ .

Ażurowość bardzo fajnie opisała Ania z Fajne Ogrody . Zwracając uwagę na tworzenie rabat z „powietrzem”. Najprościej mówiąc, tworząc rabaty , skupiać się nie tylko na masie, zagęszczeniu, ale także wkomponować w to założenie roślinny lekkie, zwiewne, o ażurowym pokroju. Rośliny takie, które dają wrażenie chmury . Jakie rośliny możemy wziąć pod uwagę, bardzo fajnie pokazała w swoim poście Ania, więc zapraszam na bloga Fajne Ogrody .

Kontenerowe – to pomysł rodem z za granicy . Głównym pomysłem jest tworzenie ogrodu w formie drewnianych skrzyń na kółkach, w których można sadzić rośliny ozdobne, warzywa, a także niewielkie drzewa. Zaletą takich kontenerowych ogródków , może być ich mobilność, możliwość zamiany miejscami w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać, czasem zależnym od humoru , albo od atrakcyjności posadzonych roślin względem pory roku .Ogrody takie można proponować osobom , który mają kawałek swojego miejsca przy budynku jednak zabetonowanego czy utwardzonego.

Źródło :http://ogrodidom.eu/moda-w-ogrodzie/dscn0936/

Ostatnią, a jednak bardzo ważną sprawą jest ogród przyjazny . Tak jak co roku trąbimy, ogród przyjazny pszczołom, zwierzętom, dzieciom, ale w tym punkcie chciałabym wspomnieć o sobie . Ogród przyjazny Nam. To ogród który zaprasza nas do odpoczynku, a nie do wiecznego harowania . Zaprzyjaźnijmy się z ogrodem i czerpmy z niego przyjemność, taki jaki jest, nie przejmujmy się pojawieniem nowego chwasta, czasem nawet chwast potrafi być niezwykle piękny , ale nie dostrzeżemy tego gdyż w pośpiechu wyrwiemy go zanim sąsiadka spostrzeże, bo co by pomyślała. Że się rozleniwiliśmy ?? Ot co , pozwólmy sobie na kontrolowane lenistwo . Bo ogród ma być dla Nas przyjemnością, a nie obowiązkiem . To że skosimy trawę kilka dni później, bo wszyscy koszą w sobotę, czy to jest na prawdę problem ? Głównym motto jest „wrzuć na luz”!!

Leave a Reply

Required fields are marked*