Roślina miesiąca

Ogrodowy Hummer wśród roślin czyli krótko o rozchodnikach.

Królowe jesiennych rabat – rozchodniki.

Rozchodnik Carmen we wstępnej fazie kwitnienia.

Nie bez kozery nazwałabym je „Ogrodowy Hummer” – kto zna się na samochodach , będzie wiedział, że ta marka samochodowa kojarzy się z niezwykłym bezpieczeństwem, odpornością i na warunki atmosferyczne i na niezrównoważonych obywateli, niektórych krajów. Tak też jest z tą rośliną. Rozchodniki to bardzo obszerna grupa roślin. W naturalnych środowiskach ( górskich ) porastają suche, nasłonecznione tereny. Należą do rodziny gruboszowatych ( sukulenty ). To grupa roślin przystosowana do gromadzenia w organach potrzebnej ilości wody.

Rozchodniki okazałe to byliny dorastające od 30 do 50 cm wysokości. Lubią glebę żyzną, przepuszczalną , radzą sobie nieźle na glebach piaszczystych. Nie są wymagające względem uprawy, a jedyną pracą przy nich jest usunięcie zaschniętych pędów na wiosnę . Generalnie roślina jest w pełni mrozoodporna. Rośliny te latem pokrywają się całą masą kwiatostanów, które rozkwitają się z końcem lata.

Najlepiej gdy rozchodniki sadzimy w jednobarwnych grupach, po kilka – kilkanaście sztuk w rozstawie mniej więcej co 30-40 cm. Będą idealnym dopełnieniem dla innych kwitnących bylin na rabatach . Idealnie komponują się z astrami krzaczastymi, o których wspominałam w poprzednim poście, link tutaj . Ale także świetnie komponują się z tak popularnymi w tym roku trawami ozdobnymi , z krzewami o ciemnym zabarwieniu liści oraz z roślinami okrywowymi .

Rozchodniki to szeroka grupa roślin w różnych odmianach kolorystycznych . Mogę je podzielić ze względu na kolor liści na : jasnozielone , ciemnozielone oraz na czerwone (bordowe) . Oraz ze względu na kolor kwiatostanów na : jasnoróżowe, intensywnie różowe oraz na ceglastoczerwone . Nie chciałabym zanudzać i przepisywać Wam tutaj encyklopedii, ale mam swoje ulubione typy, które może i Was zainteresują.

 1. Rozchodnik okazały ‚Brillant’ – o jaskrawo różowych kwiatach dorastająca do 50 cm wysokości, cechuje się długim kwitnieniem . Moim zdaniem najpopularniejsza odmiana rozchodnika.
 2. Rozchodnik okazały ‚Carmen’ – o kwiatostanach karminowych, jednych z ciemniejszych wśród rozchodników.
 3. Rozchodnik ‚Matrona’ – jedna z ciekawszych odmian rozchodnika, charakteryzuje się szaro-zielonymi liśćmi i różowymi kwiatami.
 4. Rozchodnik ‚Raspberry Truffle’ – o ciemno brązowych liściach i różowych kwiatach.
 5. Rozchodnik ‚Stardust’ – o wyjątkowej kremowo-białej barwie kwiatów .
Rozchodnik ‚Stardust’ Źródło sadowniczy.pl
Rozchodnik ‚Brillant’ Źródło https://byliny.farm/
Rozchodnik ‚Matrona’ Źródło zdjęcia http://www.florini.pl

Rozchodniki to bardzo wdzięczne rośliny. Dużą ich zaletą jest łatwość w uprawie, atrakcyjność podczas kwitnienia oraz fakt, że roślina jest bardzo często odwiedzana przez pszczoły i motyle . Dodatkowo stanowi bardzo ciekawy akcent kolorystyczny w naszych ogrodach. W łatwy sposób możemy ją podzielić na mniejsze sadzonki ( przez podział ) i obsadzić nimi ogród . Jest też rośliną, która idealnie nadaje się do obsadzania pojemników, jako dodatek do innych jesiennych roślin.  A czy Wy posiadacie rozchodniki w swoich ogrodach ? Czekam na komentarze i jak zwykle pozdrawiam . Daria

 

2 Comments

 1. Też lubię rozchodniki 🙂
  Mam dwa gatunki na rabacie w cieniu. Idealnie się tam wpasowały 🙂

  1. mdprojektogrod

   Czy równie często odwiedzają je motyle ?? Mam wrażenie, że jak tylko rozkwitają rozchodniki to pojawia się ich mnóstwo w ogrodzie.

Leave a Reply

Required fields are marked*