Roślina miesiąca

Kwiaty dla Marcina i Michała czyli najpopularniejsze jesienne kwiaty.

Dzień Św. Michała przypada 29 września, wtenczas kwitną najpopularniejsze jesienne kwiaty czyli astry wieloletnie nazwane przez Anglików „Michaelmas daisy” – tłumacząc po polsku stokrotki św. Michała. Astry przywędrowały do Polski i z michałków przyjęły nazwę marcinki. Może to mieć związek z obchodzonymi 24 października świętem Marcina. To też czas kiedy mało które rośliny jeszcze kwitną.

Rodzina astrowatych posiada około 200 gatunków pochodzących niemal z całego świata. Rodzime astry wieloletnie ( piszę wieloletnie gdyż są także astry jednoroczne znane niegdyś z ogródków naszych babć), alpejski – kwitnący wiosną oraz a.gawędka kwitnący latem raczej giną w powodzi innych świetnie wyglądających kwiatów. Rewelacyjnie prezentują się jesienią astry zwane marcinkami, michałkami a należą do nich głównie astry krzaczaste, nowobelgijskie i nowoangielskie. Wszystkie wytwarzają sztywne zwarte pędy o wysokości od 15 do 200 cm wysokości, w zależności od odmiany.

W rzeczywistości to co wydaje nam się kwiatem tak naprawdę jest kwiatostanem w formie koszyczka . Typowy kwiatostan złożony jest z kwiatów języczkowych oraz płodnych kwiatów rurkowych. Kwiaty przybierają różnorakie kolory zależnie od odmiany, mogą być w odcieniach czerwieni, różu, fioletu czy niebieskiego, a także białe.

Źródło https://kwietnik.com.pl

Astry z reguły kwitną od sierpnia aż do października. W Polsce przyjął się termin do pierwszych przymrozków. Główną zaletą astrów jest przyciąganie pszczół, motyli. Mogę pokusić się o stwierdzenie, że pod względem restauracji astrom należą się przynajmniej 3 gwiazdki michelin. Źródło zdjęcia http://ekido.pl

Astry wieloletnie można łatwo rozmnażać . Tobie jako osobie początkującej w tych sprawach polecam rozmnażanie przez podział karp . Jeśli posiadasz w swoim ogrodzie kępę astrów, wykop ją, po czym ostrym czystym narzędziem przekrój bryłę na pół, po czym wsadź do żyznej wilgotnej ziemi . Różne źródła podają, że astry dobrze rosną na jednym miejscu do 3-4 lat. Ja takiej tendencji jeszcze nie zauważyłam, wręcz mogę przyznać, że co roku dzielę poszczególne kępy astrów i w ten sposób obsadzam nimi swój ogród.

Jeśli potrzebujesz ożywić swoją rabatę z przodu możesz posadzić astry krzaczaste ( wysokość od 20 do 60 cm ), jeśli zależy Ci na kwitnącym tle wybierz okazałe astry nowobelgijskie ( 60-160 cm wysokości ) , a jeżeli posiadasz duży ogród i zależy Ci na dużej barwnej plamie widocznej z okna budynku posadź astry nowoangielskie ( te nie rozrastają się nadmiernie ale mają imponujący wzrost od 120 – 180 cm ) .

Jak każde rośliny i astry czasem chorują i tak też jest tego roku . Jeśli zauważyłaś/eś na listkach biały, biało-szary mączysty nalot to znaczy, że roślinę zaatakował mączniak prawdziwy . Po zauważeniu tych objawów natychmiast wykonaj oprysk z Topsinu bądź Topasu. Jeśli roślina nie jest mocno zaatakowana możesz spróbować użyć naturalnych metod, oprysku z Bioseptu . Z całkiem naturalnych sposobów na zwalczanie mączniaka prawdziwego, można polecić wywary, wyciągi lub gnojówki  z chwastów i ziół, takich jak: pokrzywa,skrzyp polny, krwawnik pospolity.  Preparaty te przygotowuje się samodzielnie.

W swojej pracy często sięgam po astry wieloletnie, uważam bowiem że są jednymi z najbardziej charakterystycznych jesiennych kwiatów, które często używamy do kompozycji np. z dyniami czy wrzosami. A jak tylko zapytamy nasze rodziny o posiadanie w ogrodach marcinków czy michałków to każdy wie o jakie rośliny pytamy .

Dziękuję za zainteresowanie artykułem i jak zwykle pozdrawiam Daria. P.S. W wolnej chwili zapraszam także na mój profil na instagram, gdzie publikuję zdjęcia z dnia codziennego, link tutaj

5 Comments

  1. Piękne stokrotki wyglądają dobrze w każdym ogrodzie. Niektóre odmiany rosną w bylinach, co jeszcze ładniej wygląda

  2. śliczna ta rabata żwirowa. Chętnie zobaczę więcej zdjęć 🙂

    1. mdprojektogrod

      Dziękuję . To mój zeszłoroczny projekt, który w tym roku został dodatkowo obsadzony roślinami balkonowymi ( supertunią vistą, wilcem ziemniaczanym i mecardonią ). Wiosną królują tutaj tulipany i żonkile oraz azalie japońskie, późnym latem za to kwitną rozplenice i jesienne astry . Właścicielka początkowo nie była przekonana do tego założenia, tak teraz bardzo lubi ten kącik.

  3. […] Idealnie komponują się z astrami krzaczastymi, o których wspominałam w poprzednim poście, link tutaj . Ale także świetnie komponują się z tak popularnymi w tym roku trawami ozdobnymi , z krzewami […]

  4. Piękne zdjęcia 🙂 A co do samych rozwiązań – część z nich już wprowadziłem do ogrodu, część dodam w przyszłym sezonie. Pozdrawiam serdecznie! 🙂

Leave a Reply

Required fields are marked*