Bez kategorii, Roślina miesiąca

Hortensja bukietowa – roślina miesiąca Lipiec.

Hortensja bukietowa (  Hydrangea paniculata )- jedna z moich ulubionych roślin, o czym za pewne wiesz, jeśli śledzisz mojego facebooka czy instagrama. Roślina zachwyca mnie co roku, nie tylko samym faktem, że kwitnie, ale ,że z roku na rok mam ich coraz więcej. Hortensja przywędrowała do nas z Azji, na stanowiska naturalnych występuje w Chinach, Japonii, na wyspach Kurylskich. Do mnie przywędrowała z okolicznych szkółek, ewentualnie od osób, które pozbywały się ich ( bo słabo rosną, bo nic z nich nie będzie itd. ). Po cichu napiszę, że u mnie mają się wyśmienicie.

Hortensja bukietowa, zwana wiechowatą , w zależności od odmiany może dorastać od 50 cm do nawet 2,5 metrów . Kwiaty hortensji pojawiają się od lipca i wyglądem przypominają stożki . Kwiaty w zależności od fazy rozwoju mogą przyjmować różne kolory, wstępnie zielone ostatecznie mogą stać się różowe. Ważny dla Was może być fakt, że kwiaty pojawiają się na pędach tegorocznych ( pamiętacie przycinanie hortensji bukietowej pokazywałam na początku kwietnia ), to znaczy, że pojawienie się kwiatów nie będzie uzależnione od warunków pogodowych zimą. Najprościej mówiąc roślina jest w pełni mrozoodporna .

Co do uprawy, hortensja potrzebuje stanowiska słonecznego, ewentualnie półcień ( takie miejsce gdzie światło jest rozproszone np, pod koronami większych drzew ), gleba powinna być próchnicza lekko kwaśna, wilgotna. Nawożenie albo organiczne, albo mineralne ( nawozy dedykowane do hortensji ) . Do prawidłowego wzrostu potrzebuje jak wspomniałam corocznego cięcia. Przycinamy roślinę w zależności od odmiany na jakieś 3-4 oczka , ja wycinam całkiem te najmniejsze gałązki.Bo kwiat na nich będzie bardzo mizerny.

Ważną wskazówką dla Ciebie będzie miejsce sadzenia. Sadząc hortensje bukietową w swoim ogrodzie wybierz dla niej stanowisko z dobrym tłem i ciekawym sąsiedztwem. Hortensja swoją moc pokazuje początkiem lipca, sierpnia, do tego czasu jest tylko krzewem pełnym zielonych liści, zadbaj o to co za nią i co przed nią, żeby nie było nudno, posadź coś zimozielonego, nie musi to być koniecznie thuja, może być świerk, albo sosna lub też cis , coś kwitnącego np. tawułki, jeżówki, dodaj trawę ozdobną dla dopełnienia kompozycji. Pobaw się fakturami, ale pamiętaj by rośliny miały te same wymagania glebowe.

Na koniec chciałabym wspomnieć tylko o różnorodności hortensji bukietowych . Krzew posiada mnóstwo odmian i w głównej mierze można je podzielić na te przebarwiające się :

  • z białego na różowy : to między innymi odmiany : Diamant Rouge ‚Rendia’ , ‚Magical Candle’, ‚Magical Fire’ , ‚Phantom’ , ‚Pink Diamond’ , Pinky Winky’ , ‚Tardiva ‚ , Magical Flame’ , Vannile Fraise ‚, ‚Ruby’, ‚Ammarin’, ‚Dhamura’,
  • z białego na zielonkawo-żółty : ‚Bobo’, ‚Candlelight’, ‚Limelight’, ‚Little lime’ , ‚Magical moonlight’, ‚Mega Pearl’, ‚Silver Dolar’ , ‚Sundae Fraise’, ‚Bombshell’,
  • białe : ‚Darlido’, ‚Grandiflora’ , ‚ Dolly’, ‚Kyushu’, ‚Levana’ , ‚Magical Starlight’, ‚Mega Mindy’ , ‚Polar Beer’, ‚White Goliath’, ‚Dart Litlle Dot’.

Wspomniałam o zaletach ?? Po pierwsze duża mrozoodporność, po drugie niebywale piękne kwiaty, po trzecie z roku na rok coraz więcej piękniejszych kwiatów, po czwarte możliwość wykorzystania kwiatów do suchych bukietów. Duża dekoracyjność w okresie kwitnienia to chyba najważniejsza zaleta. A na koniec rada dla amatorów, jeśli posadzisz jedną, będziesz chciał drugą i tak bez końca. To jak choroba, niestety :/

Jak zwykle dziękuję, że poświęciłeś na ten post trochę czasu i że być może miałeś możliwość dowiedzieć się czegoś więcej niż tylko nazwy rośliny. Pozdrawiam i do miłego Daria.

 

2 Comments

  1. Świetnie wyglądają te hortensje. Naprawdę mogą przykuć uwagę na długo 🙂 Pozdrawiam!

  2. Pięknie zakwitły i rozumiem twoje zafascynowanie – są bardzo ,,wciągające” 🙂 Pozdrawiam

Leave a Reply

Required fields are marked*