Turystyka ogrodowa

Dni otwarte w firmie Plantpol – część 1.

Dni otwarte w firmie Plantpol chciałabym zrelacjonować dla Ciebie w dwóch częściach . Zaznaczam, że obie powinny być dla Ciebie ciekawe a to co zaprezentuje dzisiaj niech będzie takim przedsmakiem . Ale od początku firma Plantpol to jedna z wiodących firm zajmujących się produkcją roślin balkonowych oraz bylin na całą Polskę . Jako producent wysokiej jakości materiału roślinnego zaopatruje nie tylko sklepy czy centra ogrodnicze w Polsce ale i na świecie, dużą część roślin oferuje także gospodarstwom ogrodniczym w celu dalszej produkcji. Firma znajduje się w miejscowości Zaborze tuż obok Oświęcimia .

Dni otwarte firmy Plantpol odbywały się w dniach 23-25 czerwca . Dwa pierwsze dni przeznaczone były dla producentów i firm branżowych, a ostatni dla szerszej publiczności . O godz. 10, Pan Jerzy Starzyński – prezes spółki Plantpol przywitał wszystkich zgromadzonych gości , wraz z Panem Pawłem Marcinkowskim krótko przedstawił nowości roślinne na sezon 2018 , stawiając nacisk na szybko rosnącą a przy tym intensywnie ciemną trawę Pennisetum Vertigo oraz hibiskusa bylinowego serii Summerific.

Po części oficjalnej zostałam zaproszona na wykłady o ochronie roślin, przedstawione zostały produkty do wykonywania oprysków, przedstawione analizy ich stosowania i wpływ na rośliny i środowisko . Odbył się także wykład na temat nawożenia roślin, poszczególnych etapów nawożenia przy produkcji roślin, o rodzajach nawozów oraz formie ich podawania.

Dalsza część to zwiedzanie jednej z najbardziej zmechanizowanych szklarni na terenie firmy. Z tego miejsca muszę przyznać, że zrobiła na mnie duże wrażenie . Powierzchnia z zewnątrz jak i wewnątrz szklarni ogromna, wysokie stalowe słupy, zmechanizowane systemy cieniowania roślin, zaawansowana technologia podlewania czy podawania pożywki roślinom. Cykl sadzenia roślin z paletek do donic produkcyjnych bardzo szybki . Ogromna ilość tzw. „parapetów ” ( w slangu produkcyjnym parapet to stół zalewowy wykonany z aluminium z tzw, wkładem na którym układa się w rozstawie donice z sadzonkami ). Do tego bardzo mądrze opracowany system kompletowania zamówień do stałych odbiorców.

A to nie wszystko . Zaprezentowano nam także sposoby odzyskiwania wody oraz wykorzystywania i uzdatniania wody z deszczówki . Ten sposób pozwala firmie na pewne oszczędności jeśli chodzi o wykorzystanie wód głębinowych, a zastosowane ogromne pojemniki , całkowicie skomputeryzowane mieszają poszczególne części wód badając przy tym pH i w zależności od niego same precyzyjnie odmierzają potrzebną ilość środków zobojętniających. Przy uzdatniaczu znajduje się głęboki na 5 metrów basen zbierający wodę z zamontowaną fontanną, która to przeciwdziała tworzeniu się glonów w wodzie .

Co mnie osobiście bardzo zaskakuje. Dwa lata temu gdy to po raz pierwszy odwiedzałam Plantpol, o czym można poczytać tutaj , wspomnianych przedsięwzięć nie było, albo były w fazie powstawania. Śmiało mogę powiedzieć, że sukcesem firmy jest tempo rozwoju i wprowadzanie nowych innowacji i technologii w oparciu o polski rynek.

Jeśli dobrnąłeś do tego miejsca to znak, że trochę Cię zainteresowałam tym postem, a jeśli tylko „scrolowałeś” w dół może zainteresuje Cię czym przywitał mnie ogród pokazowy . Zrobi się mniej technicznie, a bardziej kolorowo i pachnąco . Jak podają źródła na terenie całego Plantpolu przygotowano specjalnie dla mnie oraz innych zwiedzających ponad 70 barwnych kompozycji z roślin . Jeśli nudzą Cię już jednogatunkowe obsadzenia swoich balkonów czy tarasów to pora byś zobaczył czym możesz zaskoczyć swoich gości, rodzinę już w przyszłym roku.

Z przewagą bieli :

Z przewagą różowego :

Mocno kontrastowe :

W kolorach czerwieni i pomarańczy:

A ogród pokazowy prezentował się równie ładnie jak kompozycje wyżej . Sam zobacz :

To oczywiście nie koniec tej barwnej podróży do Zaborza. Na część drugą zapraszam już niebawem . Oczywiście jeśli Ci się podobało, zostaw jakiś znak.  Jeśli któraś roślina zainteresowała Cię bardziej niż zwykle, zapytaj a postaram się podać jej nazwę . Zapraszam również na mojego blog fanpejdża na fb tutaj , lub pod adresem meilowym daria.ogrody@gmail.com .

 

7 Comments

 1. Angelika

  Bardzo ciekawy artykuł 🙂
  Sama żałuję że nie mogłam pojechać na dni otwarte do Zaborza.
  Mam nadzieję że następnym razem będę miała więcej szczęścia.

  Piękne kompozycje kwiatowe, zabrałabym wszystkie do siebie jakby się tylko dało.
  Technologia jaką posługują się w Plantpolu jest na zdumiewającym poziomie.

  Reply
 2. Rzeczywiście piękne zarówno rośliny jak i kompozycje. Przez chwilę żałowałam, że nie mam słonecznego balkonu, ale przecież mogę posadzić rośliny w gruncie. Kurczę trochę żałuję, że nie dałam rady pojechać na to wydarzenie. W przyszłym roku nie odpuszczę.

  Reply
  1. mdprojektogrod Author

   Kasia polecam chociaż raz się wybrać . Z tego co mi wiadomo Dni Otwarte odbywają się co dwa lata. Nie ukrywajmy, że takie wydarzenie jest bardzo kosztowne dla firmy. Po pierwsze wykonanie i zaprojektowanie ekspozycji wystawowych wiąże się z tym, że bardzo duża część roślin zamiast do sprzedaży trafia na hale wystawową ( ekspozycje będę pokazywała w drugiej części gdyż to mnóstwo zdjęć ).

   Reply
  1. mdprojektogrod Author

   Pamiętaj, że to jeszcze nie koniec wizyty w Plantpolu. Myślę, że druga część będzie równie ciekawa i wzbogacona w piękne zdjęcia jak i część pierwsza. Pozdrawiam.

   Reply
  1. mdprojektogrod Author

   Taka szklarnia to marzenia największych ogrodników w Polsce. Im częściej oglądam i wspominam ją, tym częściej dochodzę do wniosku, że warto choć w niewielkim stopniu wprowadzać niektóre tańsze technologie we własnych szklarniach bądź tunelach. Małymi kroczkami powstanie coś fajnego co pomoże nam w codziennej pracy. Dziękuję za odwiedziny . Pozdrawiam.

   Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *