Roślina miesiąca

Nowy cykl – roślina miesiąca .

Roślina miesiąca – nowa kategoria postów.

Jedna roślina wybrana przeze mnie w miesiącu . Chciałabym tym sposobem wprowadzić trochę systematyczności na blogu, bo to ostatnio przyznaję się szwankuje . W natłoku obowiązków trudno znaleźć czas na odpoczynek a tym bardziej na pisanie . No ale nie o tym chciałam pisać.

Roślina miesiąca czerwiec to Hortensja pnąca łac Hydrangea petiolaris. (H.anomala subsp. petiolaris) . To pnącze pochodzące z dalekiego wschodu , jak podają źródła dorasta do 25 m wysokości, w Polsce przeważnie do 8-10 metrów i wspina się na mury za pomocą korzonków przybyszowych . Kora na starszych bardzo zdrewniałych pędach łuszczy się płatami ( to naturalne zjawisko ) . W sezonie pędy hortensji zdobią jasnozielone błyszczące liście, jeśli posadzicie to pnącze w bardziej słoneczne miejsce listki mogą się przypalać co wygląda niezbyt atrakcyjnie . Dlatego hortensję pnącą należy sadzić na stanowiskach półcienistych, cienistych .

Pierwszych kwiatów należy się spodziewać w przeciągu 4-5 lat od posadzenia chodź i na to nie ma reguły. Przy zapewnionych odpowiednich warunkach wilgotnościowych i glebowych roślina ta zakwita wcześniej . Kwiaty to szerokie, spłaszczone talerzyki w kolorze białym o średnicy dochodzącej nawet do 25 cm . Pnącze to zakwita na przełomie czerwca-lipca .  Jeśli chodzi o ziemię to wymaga gleb próchniczych, wilgotnych, u mnie rośnie na glebie piaszczystej i też nieźle sobie radzi . Hortensja pnąca ciekawie sprawdza się również jako roślina okrywowa, w przeciągu 3-4 lat jest w stanie zająć około 3-4 m2 przy wysokości około 30 cm. Źródła podają, że w formie okrywowej przy zapewnionych odpowiednich warunkach hortensja może uzyskać nawet 50 do 100 cm wysokości przy znacznej szerokości . 

Zalecenia uprawowe

  • gleba wilgotna, próchniczna o odczynie kwaśnym ( do zaprawienia dołków nadaje się ziemia do różaneczników ).
  • stanowisko półcieniste-cieniste
  • podpory, roślina dobrze wspina się przy chropowatych powierzchniach, więc sadzenie przy gładkim murze w tym wypadku się nie sprawdzi.
  • nawożenie – dwa razy w sezonie nawozem odpowiednim do hortensji, ostatnie nawożenie nie później niż do 15 sierpnia.
  • w okresie suszy wymaga podlania.

Odmiany hortensji pnącej :

  • ‚Cordifolia’ – miniaturowa odmiana hortensji do małych ogrodów
  • ‚Mirranda’ – odmiana o pstrych liściach.

 

Leave a Reply

Required fields are marked*