Bez kategorii

Maj to czas dla roślin balkonowych.

Witam serdecznie . Rośliny balkonowe to temat mi bardziej znany niżeli rośliny domowe doniczkowe, dlatego chciałabym Wam trochę przybliżyć sposób uprawy tych roślin .

A nie należy on do takich prostych czynności jak nam się wydaje . Zacznę więc od początku .

  1. Nasiona lub sadzonka. Produkcję roślin rozpoczyna się wraz z rozpoczęciem nowego roku kalendarzowego, oczywiście każda roślina ma swój określony czas kiełkowania, wzrostu itd. Chciałabym to jednak uogólnić w tej chwili . Nasionka zamawiamy na wyspecjalizowanych w tym celu stronach internetowych, często gęsto są to nasiona holenderskie czy amerykańskie, a co za tym idzie kosztują też odpowiednio, oczywiście każde nasionko potrzebuje odpowiedniego podłoża do wysiewu, wolnego od patogenów, szkodników itd. z doświadczenia wiem jednak, że w większości ziemie są zainfekowane larwami ziemiórek, pleśnieją gdzieś wewnątrz worków na magazynach, albo są po prostu źle przechowywane . Ziemię więc do wysiewu należy wcześniej wyparzyć. Producenci zamawiają ziemię głównie z Litwy . Gdy już wysiejemy ów nasionka, które wykiełkują mamy do czynienia wtedy z siewką której musimy dostarczyć odpowiednią ilość światła, dlatego doświetlamy je żarówkami o odpowiedniej barwie światła. Druga możliwość to gotowe sadzonki . Producenci mogą zamówić określony materiał roślinny w formie sadzonek na tzw. multipaletkach, czyli około 100 sztuk z odmiany. Takie sadzonki należy wsadzić do pojedynczych doniczek wypełnionych wcześniej przygotowanym substratem torfowym. Zależność cenowa. Nasiona możemy kupić już od kilku złotych za opakowanie po nawet 300 zł za opakowanie z deklarowaną ilością nasionek. Sadzonkę możemy kupić już od 0,80 gr po nawet 4,50 za sztukę ( w zależności od gatunku i odmiany ) .
  2. Ziemia . Jak już wspomniałam wyżej, najlepsza ziemia do produkcji roślin balkonowych to substrat torfowy odkwaszony pH 5,5 – 6,0 , taki torf jest podłożem wydajnym, lekkim, dobrze absorbującym wilgoć, gdyż często zawiera domieszkę glinki . Substraty dostępne są od małych multipac’ów 250 litrowych bo ogromne big bagi o wadze 1 tony.
  3. Dezynfekcja . Jest tak samo ważna jak dobra sadzonka czy dobrej jakości nasionko . Uprawa roślin balkonowych niejako wymaga od nas przestrzegania zasad higieny . Odkażać należy w sumie wszystko, od ziemi, stołów, folii, mat podsiąkowych, doniczek, narzędzi , przyrządów do podlewania. Ma to na celu zapobieganie porażenia roślin przez szereg różnych patogenów, które mogą zaatakować nasze rośliny.
  4. Sadzenie . Rośliny  w przypadku gotowych sadzonek należy sadzić tego samego dnia, najpóźniej na drugi dzień. To gwarantuje odpowiedni przyjęcie się rośliny . Nie wolno sadzić zbyt głęboko, ani też zbyt płytko . Najlepiej posadzić rośliny na takim samym poziomie jak występowało to w multipaletce. Ewentualnie sadzonki, które występują w korkach torfowych należy posadzić by korek był na równo z poziomem substratu.
  5. Podlewanie. O tej czynności można by napisać książkę . Jedni podlewają więcej , inni mniej. A prawda jest taka, że każda roślina potrzebuje innego sposobu podlewania. Oczywiście rozmawiamy dalej o roślinach balkonowych . Otóż jedna główna zasada jest taka, że nie moczymy liści, nie podlewamy w południe na mocnym słońcu, bo możemy popalić liście, pelargonie nie lubią zraszania, a surfinie lubią mokro i dobrze zjeść. A w produkcji roślin podlewanie ma ogromne znaczenie. Rośliny często podlewane w dosyć dużej temperaturze rosną szybciej, pędy są wydłużone, a roślina kwitnie, ale podlewana trochę mniej ma bardziej zwarty pokrój i inicjuje więcej pąków kwiatowych. Nawadnianie jest niezwykle ważne podczas ukorzeniania się sadzonek. Zbyt mokre podłoże doprowadzi do gnicia roślin oraz do duszenia się korzeni, zbyt suche na pewnym etapie produkcji też będzie nie korzystne.
  6. Uszczykiwanie czy skarlanie ?? Tutaj w zależności od rośliny jaką produkujemy, czy to z siewki czy z sadzonki otrzymanej w marcu, poszczególne rośliny należy uszczykiwać w celu lepszego zagęszczenia. Inne rośliny znów należy skarlać po to żeby miały odpowiedni zwarty pokrój . Pamiętając o tym, że zbyt późno uszczknięta roślina opóźni swoje kwitnienie i nie należy tego robić później niż do końca marca . Skarlanie wykonuje się głównie retardantem wzrostu o nazwie Cycocel 460 SL . U siebie nie stosuje tego zabiegu. Wybieram rośliny, które nie wymagają skarlania, ewentualnie o takich wymaganiach, gdzie pokrój rośliny mogę stymulować na przykład niższą temperaturą lub prowadzeniem na tzw „sucho” czy „cool morning” czyli chłodny poranek.
  7. Nawożenie . W produkcji roślin ma kluczowe znaczenie czym i kiedy nawozimy . Pierwsze nawożenie jakie wykonuję to nawożenie z przewagą fosforu – stymuluje to wzrost systemu korzeniowego roślin ( Nawóz N-P-K 10-52-10) . Powtarzam tę czynność dwu-trzykrotnie . Kolejne dokarmianie to N-P-K 20-20-20 , a ostatni raz nawożę 10-20-30 . Ostatnia dawka nawozu dobrze wpływa na rozwój kwiatów i na nowe pąki kwiatowe. Dostając gotowy produkt polecam nawożenie roślin nawozem przeznaczonym do konkretnej rośliny np. nawozem do pelargonii na przemiennie z nawozem do pomidorów. Spytacie dlaczego ? Nawozy do pomidorów mają przewagę potasu, a potas pomaga roślinie pobierać azot, ale też zwiększa odporność roślin na choroby . Warto pamiętać o zasadzie, że dobre zaopatrzenie roślin w potas zwiększa reakcję na nawożenie azotem, a dobre zaopatrzenie roślin w azot zwiększa efektywność nawożenia potasem.
  8. Hartowanie. To już ostatni etap produkcji roślin . Obniża się wtedy temperaturę w szklarni/tunelu jeśli ma się taką możliwość. W takim tunelu amatorskim jak mój, jedyna możliwość to założenie cieniówki na folię . W tym roku jednak nie widzę takiej potrzeby. Chwilę temu padał śnieg, temperatury nie rozpieszczają , więc i kwiaty weszły w fazę hartowania. Niestety w dalszym ciągu musimy dogrzewać nocami gdzie temperatura spada poniżej 0 stopni.

Pomiędzy tymi punktami powinnam jeszcze umieścić informację na temat temperatur jakie powinny utrzymywać się w trakcie ukorzeniania roślin, w trakcie wzrostu. Inne temperatury w dzień , inne w nocy , oczywiście wszystko jest zależne od miejsca produkcji, czy to tunel, czy szklarnia, czy blok z podwójnie pompowaną folią. Ważna jest także wilgotność powietrza, odpowiednie wietrzenie . Po za tymi czynnikami ważne są także opryski w zależności od czynników chorobowych czy występowania szkodników . Ale to temat rzeka, ile gatunków roślin tyle możliwości występowania poszczególnych chorób. Może zrobię kiedyś o tym post.

 

Kiedy sadzić rośliny balkonowe ? Najpewniejszy termin sadzenia tych roślin to termin po tzw. „zimnych ogrodnikach „, wtedy ryzyko przymrozków maleje ( mam nadzieje, że już po połowie maja nie będzie przymrozków, ani opadów śniegu, )

Na koniec pokażę jak w tej chwili prezentują się nasze rośliny.

 

Leave a Reply

Required fields are marked*