Bez kategorii

Wiosenne zabiegi – krótko o cięciu wrzosów

Witam wszystkim, z racji iż za oknami cieplutko i słoneczko mocno świeci ,zapraszam Was do ogrodu na wspólne cięcie wrzosów . Wszystkim odwiedzającym moją stronę chciałabym zaznaczyć ,że mieszkam na południu Polski. Tutaj sezon ogrodniczy dopiero się rozpoczyna. W środkowej i północnej Polsce już kwitną krokusy i tulipany, u mnie dopiero wychodzą z ziemi ( EDIT – znalazłam krokusy – lepiej późno niż wcale ). Jedynie przebiśniegi ratują tę sytuację, gdzie mogę stwierdzić, tak mamy wiosnę. No tak ale miało być , krótko o cięciu wrzosów . Zapewniam, że od lat w tym kierunku nic się nie zmieniło więc informację z pewnością będą się powtarzać.

Kiedy ?

Wrzosy kwitnące końcem lata przycinamy wiosną – to jest na przełomie marca, kwietnia. Cięcie uzależnione jest od pogody i występujących przymrozków, jeżeli przytniemy wrzosy zbyt wcześnie, a zapowiadane są mocniejsze przymrozki, okryjmy wtedy całe rośliny gałązkami albo białą włókniną na noc.

Jak ?

Wrzosy przycinamy poniżej zeszłorocznych kwiatostanów. Zabieg ten wykonujemy ostrym sekatorem lub nożycami. Większe połacie wrzosów należy przycinać nożycami elektrycznymi, spalinowymi do żywopłotu. Ewentualnie kosiarką pod warunkiem, że jej ostrza będą ustawione na najwyższą wysokość . Po obcięciu wrzosów dobrze jest obsypać je przekompostowaną korą. To zapewni im dobry start w nowy sezon oraz pomoże zakwasić podłoże.

Po co ?

Po co tak naprawdę wykonujemy takie cięcie. Po to, żeby krzewinki ładnie się zagęszczały, miały zwarty pokrój i były w pełni dekoracyjne. Dodatkowo przedłużamy w ten sposób żywotność naszych krzewinek . Brak cięcia skutkuje wybujałym wzrostem, w miejscach po kwiatach nie wyrastają nowe listki, to miejsce pozostaje puste, a nowe kwiaty wyrastają ponad nowe pędy, w ten sposób dolna część rośliny nadmiernie drewnieje. Taka roślina po silniejszym wzroście, może mieć problem z wypuszczeniem nowych pędów .Tak prezentuje się wrzos, który nigdy nie był cięty – okaz ten ma 3 sezony, może uda się go jeszcze uratować. Jak zauważyliście, nie wygląda zbyt atrakcyjnie. 

Najważniejsze fakty :

  1. Wrzosy kwitnące późnym latem bądź jesienią przycinamy dopiero wiosną następnego roku
  2.  Wrzosy kwitnące wiosną , możemy przyciąć zaraz po przekwitnięciu.
  3. Wrzosy rosną dobrze na stanowiskach słonecznych, suchych, w kwaśnej ziemi.

Wrzos przed cięciem :

Oraz ten sam okaz po wykonanym cięciu.

Jeśli macie pytania odnośnie wrzosów, chętnie odpowiem. Na koniec kilka zdjęć z mojego ogrodu. Pamiętajcie w dalszym ciągu możecie przycinać hortensje bukietowe, w miejscach, gdzie już rozkwitły forsycje można obcinać róże, wykonujemy także cięcia lawendy.

 

 

Dziękuję wszystkim za odwiedziny. Już za kilka dni przede mną mnóstwo pracy. Trzymajcie kciuki, postaram się relacjonować w miarę na bieżąco. Pozdrawiam Daria.

Leave a Reply

Required fields are marked*