Bez kategorii

Wiosna w ogrodzie, czyli wizyta ogrodowego fryzjera.

Ogrodowy fryzjer to bardzo trudny zawód, musi wiedzieć gdzie przyciąć, kiedy przyciąć, gdzie uczesać , a gdzie upiąć. Tak też jest z Waszymi ogrodami. Często zadajemy sobie pytanie, co kiedy ciąć, mam wrażenie, że co roku jest tak samo. Na zewnątrz robi się ciepło, wychodzisz do ogrodu. Widzisz , że coś nie gra, nie współgra. Szperasz do czasopism czy do internetu, a tam czarno na białym piszą Ci „…weź się za robotę”!. Ok. Ale chwileczkę, co ja tak na prawdę mam zrobić. Po pierwsze zrób porządek na rabatach . Ja zaczynam od wycięcia suchych części bylin, by mogły na nowo się zazielenić, przycinam krzewy, trawy.

Obcinamy hortensje bukietowe, ta na zdjęciu powyżej to hortensja krzewiasta „Annabell” . Tnę ją troszkę wyżej niż zwykłe h.bukietowe, a małe gałązki całkiem wycinam . Po zabiegu wygląda o wiele lepiej . Oczywiście pozostałość naparstnicy purpurowej też już usunęłam ( dla nie wtajemniczonych – to ten suchy  badyl po lewej stronie .) .Jeszcze tylko pousuwać zeszłoroczne kwiatostany hortensji . Nie wiem jak Wy, ale mnie się strasznie podobają , jeszcze odpowiednio ususzone mogą zdobić nie jedną kompozycję . Jak zdobiły mój ogród możecie podpatrzeć tutajW trakcie pracy można zaobserwować wychodzące z ziemi rośliny cebulowe , u mnie nieśmiało wychodzą krokusy , czosnki olbrzymie oraz tulipany botaniczne . W tym roku jeśli chodzi o kolory kwiatów postawiłam głównie na fiolet i żółty dla kontrastu ( krokusy, czosnek), róż i jasną zieleń (tulipany ) .

Pamiętajmy , że marzec to czas kiedy ogród budzi się do życia. Często musimy mu trochę w tym pomóc. Odkurzmy grabie, motyczki, wygrabmy resztki liści i suchych źdźbeł z trawnika . Myślę , że za tydzień , dwa będziemy już wykonywać wertykulacje . W tym terminie będziemy także przycinać krzewy róż oraz wrzosy .

Chciałabym także wspomnieć o trawach ozdobnych . Przycinamy już miskanty, rozplenice, turzyce, czeszemy pozostałe ostnice oraz kostrzewy. Jak to robię można zobaczyć na filmiku poniżej.

Najfajniejsze jest to, że praktycznie w każdych pracach ogrodniczych mogą Wam pomagać wasze pociechy, jeśli takowe posiadacie. Jeśli nie, no cóż, kombinujcie. Jeśli już ogarniecie rabaty , powycinacie te stare i suche badylki, wygrabicie suche źdźbła traw, resztki liści możecie zabrać się za odpoczynek ??, oj nie, miałam na myśli warzywnik . Tutaj świetnie przyda się motyka, chyba, że obszar masz duży to już glebogryzarka. Trzeba skopać , wybrać pozostałości po obumarłych roślinach, rozłożyć kompost i ponownie przekopać. Gdy nie masz możliwości dostarczenia kompostu z pomocą przychodzą centra ogrodnicze. Posiadają w ofercie obornik granulowany, należy takowy rozsypać na uprzednio oczyszczone podłoże i ponownie przekopać ( Pamiętaj, jeśli zrobiłeś te czynności jesienią po zbiorach, to nie musisz tego wykonywać teraz ).

Następnym krokiem będzie wysianie nasion albo posadzenie gotowej rozsady . U mnie już kiełkuje kolejna sałata ( będzie jej zdecydowanie więcej niż w zeszłym roku ) . Posiane zostały już pomidory . Większość nasion będzie siana do gruntu, w tym między innymi mój ulubiony szpinak. Wiosna to taki czas, gdzie warzywa są strasznie drogie, a przy tym niezbyt smaczne, na szczęście są jeszcze zapasy.

Taka mała refleksja na temat podłoży do wysiewu . Fajnie jest kupić i wydać o kilka złotych więcej za ziemie typową do siewu, taką wolną od patogenów czy innych szkodników. Jakież było moje zdziwienie gdy zobaczyłam w takiej ziemi malutkie posrebrzane skrzydełka. Zaświtało mi w głowie. No cóż, mądry polak po szkodzie ? Kochani jakie było moje zdziwienie, gdy udałam się do tego centrum ( gdzie kupiłam ową ziemię, gdzie nazwy producenta nie wymienię, bo nie chodzi tu o zrobienie „czarnego pijaru” ) po środek zapobiegawczy na te posrebrzane „coś „. Owszem środek był, ale dlaczego jedyny środek na to „dziadostwo” był tego samego producenta ?? Dlatego ja na przyszłość ziemię do wysiewu uprzednio uprażę w kotle po „czarownicach”. Czasami wystarczy zwykły piekarnik i najzwyklejsza ziemia.

Niebawem, bo już za niespełna dwa tygodnie moje centrum dowodzenia znajdzie się tutaj :

Dla nowych czytelników mojego bloga, tutaj będzie odbywać się produkcja roślin jednorocznych, ale o tym w kolejnych postach . Na zakończenie pokażę Wam jeszcze ciemiernika, który kwitnie nieustannie już od listopada, a już niedługo wiosna. Dziękuję i do zobaczenia wkrótce . Pozdrawiam Daria

5 Comments

 1. Dokładnie wszystko tak robię, jak piszesz Dario. Szklarenki, niestety nie mam. Świetny wpis, doskonale wiem ile pracy trzeba, aby tekst był przejrzysty i konkretny. Serdeczności ślę.

  1. mdprojektogrod

   Dziękuję . Człowiek się uczy całe życie. Mam nadzieje, że z każdym wpisem będzie lepiej i lepiej.

 2. Ja jestem fryzjerem, który przycina, formuje, obcina drzewa i włosy! Niepotrzebnie pokazałam, że potrafię strzyc włosy na głowie. Mam teraz przechlapane. 😉

  1. mdprojektogrod

   Na przyszłość będę wiedzieć do kogo się zgłosić 😉

 3. nie wiedziałam że trawy sie czesze 🙂
  człowiek stale się uczy 🙂

Leave a Reply

Required fields are marked*