Uncategorized

Papierowe narzędzia , nie tylko dla ogrodników.

Witam wszystkich w ten jakże upalny wrzesień, a nic tak nie ładuje naszych akumulatorów jak piękne słońce i świetna pogoda . Od razu nabieramy chęci do pracy .

Jak wiecie do pracy potrzebujemy narzędzi, czasem nie tylko takich metalowych . Przychodzi czas, że potrzebujemy narzędzi papierowych, mam tutaj na myśli książki. Po co nam książki ? Może to zabrzmi dziwnie, pamiętam kiedy ja uczyłam się nazw roślin, gatunków, rodzin, nazw łacińskich, nie było to proste, ale zauważyłam, że im częściej posługujesz się tymi nazwami, im częściej je powtarzasz tym szybciej zapamiętujesz. Od tego czasu minęło kilka lat, a ten czas pozwolił na wyhodowanie nowych odmian, nowych gatunków, które też powinniśmy znać.

Z pomocą nam wyszła Pani Magdalena Tomżyńska, która 15 lat temu wymyśliła katalog roślin, Związek Szkółkarzy Polskich, dzięki, którym odkrywamy nowe odmiany roślin oraz wydawcy :”Agencja Promocji Zieleni”. Katalog, który zna każdy ogrodnik, każdy architekt krajobrazu oraz każdy pasjonat roślin i ogrodów. Katalog, który ukazał swoją nową ulepszoną odsłonę podczas tegorocznej Międzynarodowej Wystawy Zieleń to Życie 1 września 2016. Nie ukrywam, że czekałam na tę obszerniejszą wersję katalogu już od jakiegoś czasu, a dziś mam ją już w swoich rękach.

dsc_3616

Chciałabym napisać w kilku zdaniach o tym czym różni się 5 odsłona katalogu od poprzednich wydań . Do autorów opisów roślin dołączyli Pan Bogdan Hajdrowski – absolwent Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, specjalizujący się w różach, oraz Pani Natalia Marcinkowska-Chojnacka – absolwentka SGGW w Warszawie. Zmianie uległy rysunki pokrojów roślin, zmieniły one swój kolor z czarnego na zielony oraz wizerunki osób, teraz możemy dostrzec Panie, dzieci czy też zwierzęta . Na plus moim zdaniem jest umieszczenie nazw roślin pod zdjęciami na białym tle – to pomaga w odbiorze. Strefy mrozoodporności bliżej rysunków usprawniają cały odbiór rośliny. Zdjęcia części roślin też zostały uaktualnione , kiedyś widniała dla przykładu tylko szyszka , a teraz cały pokrój rośliny.

dsc_3617

I co jeszcze ? Otóż nowsza wersja katalogu otrzymała nowe działy :

  • Planowanie ogrodu – krótko o ogrodzie, jego funkcjach i wyglądzie.
  • Rośliny tarasowe – czyli co możemy wsadzić do donic tych mniejszych czy większych.
  • Trawy i paprocie – czyli hit ostatnich lat , sadzimy trawy w ogrodach i w zieleni miejskiej.
  • Rośliny ozdobne o jadalnych owocach – idziemy w naturalizm , robimy własne przetwory, nalewki , sadzimy więcej roślin o jadalnych owocach.
  • Zwalczanie szkodników i chorób – czyli na co możemy się natknąć w swoim ogrodzie.

dsc_3620

Ponadto w katalogu znajdziemy o 600 roślin więcej niż dotychczas . Zaobserwowałam duży wzrost odmian sosny górskiej oraz żywotnika zachodniego. Ponadto w 5 wydaniu katalogu znajdziemy dużo więcej berberysów, ketmii, hortensji oraz bylin : jeżówek, żurawek, host, piwonii czy wreszcie szałwii . Widać w tym katalogu dzisiejsze trendy w nasadzeniach, wzrost liczby tych gatunków nie jest przecież przypadkowy. My jako architekci krajobrazu chętnie sięgamy i po dostojne hortensje, jak również po niepozorne szałwie .

Związek Szkółkarzy Polskich częstuje nas w nowym wydaniu tego katalogu nowościami . Znajdziemy tutaj nowe odmiany jodeł, w większości szczepionych na podkładce, pojawiają się jodły szlachetne, sosny giętkie czy świerk szydlasty, a także głowocis japoński. Z bardziej gorących stref klimatycznych możemy dostrzec  eukaliptus, oliwke , lagerstremie czy też granaty.

Moim zdaniem autorzy katalogu idą w dobrym kierunku powiększając listę dostępnych roślin , katalog z racji dużej ilości zdjęć ogląda się dobrze i z zaciekawieniem, a poszczególne opisy roślin dostarczają nam sporej ilości informacji . Plusem dla mnie jest podawanie ilości roślin na 1 m2, to przyspiesza proces samej rozmowy z inwestorem. Podoba mi się nowy dział z trawami, wcześniej były tylko wspomniane w dziale z bylinami . Ponadto każdy dział otrzymał zdjęcia z inspiracjami .

Dla kogo ten katalog ? Otóż katalog mogę polecić wszystkim tym, którzy roślinami  interesują się troszkę bardziej niż standardowy „Kowalski”. Jest on i dla właścicieli ogrodów, którzy sami sobie go urządzają, jest on dla działkowiczów, którzy ponad przeciętnie dbają o swoje otoczenie, świetnie się sprawdzi zarówno dla pasjonatów ogrodnictwa jak i dla tych, którzy zajmują się tym zawodowo, dla studentów architektury krajobrazu, dla absolwentów tego kierunku, jak i dla osób, które z roślinami pracują na co dzień. Jest to takie kompendium wiedzy o roślinach.

Katalog oczywiście polecam wszystkim, wszystkim również dziękuję za odwiedziny. A może Wy macie jakieś ulubione encyklopedie roślinne z których korzystacie ? Zapraszam i pozdrawiam Daria.

 

 

3 Comments

  1. Katalog roślin fajna sprawa, zwłaszcza na początku 🙂 Ja mam to stare wydanie zarówno całościowe jak i to z różami i bylinami, ale to podstawowe było bardzo ubogie. Mam nadzieję że się bardziej postarali 🙂 Nie wiem ile to ma teraz roślin, ale używam teraz bardzo starego angielskiego katalogu gdzie wybieram w 8000 tysiącach. Nawet jak odejmę od tego część nienadającą się do naszego klimatu to i tak zostaje mi o wiele wiele więcej do wyboru niż w naszym starym polskim. Jest tam napisane coś o ilości? Bo jestem ciekawa 🙂
    Fajnie też że o skrzynkowo-tarasowych pomyśleli. Ja je uwielbiam, ale nazwy to kojarzę tylko tych podstawowych 🙁

    Pozdrawiam

Leave a Reply

Required fields are marked*