Bez kategorii

Maszyny o których nam się nie śniło.

Kochani dzisiejszy post może i mało związany z samym projektem ogrodu, ale nie mniej jednak potrzebny. Często odwiedzając duże targi ogrodnicze, rolne zwracamy uwagę na urządzenia, które ułatwią nam prace w terenie, mam tutaj na myśli urządzenia mechaniczne . Moim zdaniem kobiety powinny chodź w niewielkim stopniu odróżniać pewne maszyny, chociażby aerator czy wertykulator z tych podstawowych, umieć nazwać glebogryzarkę czy kosiarkę , proszę się nie śmiać, w dobie dzisiejszych czasów dużo Pań ma z tym problem. Wydaje mi się, że osoba, która ma chodź kawałek trawnika przy domu powinna umieć odpalać kosiarkę czy to elektryczną czy spalinową i przy tym przestrzegać przepisów BHP. Czasem do naszych prac potrzebny jest sprzęt specjalistyczny, który obsługiwać mogą tylko osoby przeszkolone jak na przykład maszyny leśne do ścinki i do wywozu drewna. Miałam przyjemność gościć na takich pokazowych targach w Trzebieniu koło Kępna . Głównymi organizatorami tej imprezy była Gazeta Leśna,a patronat medialny objął portal firmylesne.pl . Odwiedzających pomimo tych 34 stopni w cieniu było mnóstwo . Nikogo nie dziwiły na takich targach kobiety, mam nawet wrażenie, że chętnie udzielano nam informacji .

Harwester, Forwarder czy też Skider . To już bardzo skomplikowane maszyny do wykonywania prac leśnych . Kombajny z możliwością załadowania drewna lub nie, albo tylko z możliwością wyciągania kłody do wywozu.

foto12Na zdjęciu harwester firmy  PONSSE, czyli kombajn do drewna wyposażony w specjalną głowicę z rolkami i piłą do cięcia drewna.

foto15A tutaj kolejna maszyna – forwarder , kolor zielony typowy dla firmy John Deere. Maszyna leśna jest w stanie nałożyć na siebie od 6 do nawet 15 ton drewna.

foto8Powyższe zdjęcie i maszyna w kolorze czerwonym po lewej stronie to już skider . Maszyna, która służy do zrywki podwieszanej, mówiąc po mojemu, maszyna ta podpina duże kłody drewna na zrębie i ciągnie je do miejsca wywozu. Dla zastanawiających się co to jest zrąb – to miejsce wyznaczone pod wycinke drzew w celu nasadzenia nowego lasu. I tu informacja dla wszystkich leśnych zbieraczy grzybów czy jagód. Na teren oznaczony „wycinka lasu – wstęp zabroniony” pod żadnym pozorem nie wchodzimy, nie przejeżdżamy, nie pozwalamy na zabawy dzieciom.

foto13foto14Te maszyny z kolei przypominają duże glebogryzarki i też tak funkcjonują. Poprawnie nazywane są mulczerami, a w zależności od zamocowanych talerzy służą także jako frezarki do pni. Te maszyny podpięte do dużych ciągników przygotowują teren po zrębie do nowych nasadzeń.

foto11foto10Przyczepy na powyższym zdjęciu możemy zainstalować do mini ciągnika, a nawet do większego quada . Posiadają specjalne chwytaki, które pomogą nam w załadowaniu drewna czy gałęzi z mniejszych terenów.

foto5Specjalny chwytak do kłody zamontowany do przyczepy marki Palms .

Kochani wiem, że temat mało popularny wśród kobiet, ale może jednak kogoś z Was zainteresuje . Moja wiedza na temat tych maszyn jest podstawowa, ale wydaje mi się, że wystarczająca . Jeśli macie więcej pytań odnośnie takich maszyn polecam portale Gazeta Leśna oraz firmyleśne.pl, uzyskacie tam więcej szczegółowych informacji. Dziękuję i pozdrawiam Daria.

Leave a Reply

Required fields are marked*