Uncategorized

„Nie mam koncepcji na to” .

Witam w kolejnym poście. Jakiś czas temu pisałam Wam do czego potrzebny jest Wam projektant (klik) , nie tylko „taki od budynku”, ale głównie od ogrodu. Pierwszym etapem tworzenia projektu ogrodu między architektem krajobrazu, a inwestorem, w tym wypadku na przykład między Mną a Tobą, to projekt koncepcyjny. Co to jest ten projekt koncepcyjny, co w nim znajdziemy, po co go tworzymy, czy jest konieczny ??Projekt Koncepcja Nr 11

Projekt koncepcyjny przedstawia ostateczne rozmieszczenie i rozmiary, wszystkich wnętrz – części składowych ogrodu, takich jak: elementy wodne, trawnik, powierzchnie roślin – drzew i krzewów, ścieżek, małej architektury, itp. wraz z uwzględnieniem zmiany ukształtowania terenu, uzbrojenia terenu, otoczenia itp. Projekt taki jest oparty na potrzebach inwestorach i powinien opowiadać nam o tym, co potrzebuje inwestor.
Fajnie gdy do projektu dołączona jest wizualizacja projektowanego terenu, może to być jeden obraz, kilka rzutów, mogą to być przekroje, perspektywa, aksonometria, a nawet rysunek odręczny, najważniejsze, żeby był on czytelny dla klienta/inwestora. bok 2jknkihb

Co potem ?? Po zatwierdzeniu projektu koncepcyjnego, po ewentualnych korektach, przystępujemy do tworzenia zaawansowanego projektu tzw. „technicznego”. Co on może oznaczać ? Pracę w zaawansowanych cad’owskich programach, praca na warstwach i wiele więcej.
Co to jest projekt techniczny ? To projekt, który ilustruje lokalizację, kształty, wymiary, sposób budowy głównych elementów, niezbędnych w ogrodzie: ścieżek, murów oporowych, altany, ławki, itp.. dokładnie z wymiarowane. Ogrod z brzozami 3

Co daje taki projekt ? Odpowiada Tobie na pytanie jak mam wykonać daną rzecz , w którym miejscu mam to zrobić. Przyda się to Tobie w pracy przy ogrodzie, będzie to dokumentacja potrzebna również firmie wykonawczej, jeśli się na taką zdecydowałeś. Na podstawie takiego projektu wykonawca będzie w stanie wycenić pracę, złoży Ci odpowiedni kosztorys.
Kosztorys z reguły wykonuje się na podstawie Katalogów Nakładów Rzeczowych, gdzie oprócz cen za daną czynność bierze się pod uwagę także obmiar terenu. Inwestor wie wtedy, że za trawnik o powierzchni …m2 zapłaci tyle i tyle ….zł.
I to wyglądałoby na tyle.

Oj nie. Oczywiście na tę całą pracę składają się także :
• Inwentaryzacje terenu
• Analizy przyrodnicze
• Pomiary ( domiary)
• Wizje lokalne
• Spotkania z geodetom
• Wizyty w Urzędach np. w celu pozyskania map
Itd.itp. podklad nr 1 [18.03.2013]-Model
W zależności od projektowanego terenu, czyli od tego czy projektujemy przestrzeń prywatną, czy publiczną obowiązują nas te samy Normy, budowlane, prawne itd. Oraz szereg spraw, pism, pozwoleń, aneksów.

Pytanie na koniec. Ile kosztuje projekt koncepcyjny ?? W zależności od miasta, od prestiżu firmy od 1 zł za m2 do nawet 3-4 zł za m2. Projekt techniczny to już koszt zaczynający się od 2-3 zł za m2 oraz wzwyż.

Mam nadzieje, że mimo takiego skrótu pojęć przedstawiłam Wam początkowe etapy powstawania Waszego wymarzonego ogrodu. Jeśli macie dodatkowe pytania odnośnie powstawania projektu, zapraszam.

Leave a Reply

Required fields are marked*