Uncategorized

Podsumowanie roku 2015

Od czego by tu zacząć. Rok 2015 rozpoczęłam od targów Fiesta Garden w Opolu, był to dość spontaniczny wyjazd, gdyż zorganizowany praktycznie z dnia na dzień. Tam spotkanie z kilkoma ciekawymi wystawcami, w grono których mogę zaliczyć :

  • PRESTIGE – Kwiaty z Opola, którzy zachwycili mnie pięknem swoich kompozycji kwiatowych.

oraz

  • ScandiArt Studio – za niebanalne wyroby z palet euro, wygodne siedziska oraz inne wyroby.

DSC_7340Tutaj kwietniki wykonane przez ScandiArt Studio.

Miałam również przyjemność poznać prowadzącego nowe odcinki Usterki oraz Odlotowy Ogród, pana Dominika Strzelca, osobę która była gościem specjalnym targów. Serio, myślałam, że TVN pisze Panu gotowe teksty, jakże się pomyliłam haha. W niedługim czasie dostałam do ręki książkę w/w Pana. Czyta się szybko, bo i treści jak najbardziej znane. Po przeczytaniu polecam głównie amatorom.

DSC_7381

Co dalej ? Dalej to już tylko praca, w tym we własnym ogrodzie. Znalazło się miejsce na rabatki, jedna przy altanie, jedna przy garażu sąsiada, kolejna przy froncie działki, nieopodal wejścia na posesję. Posadziłam w tym roku sporo nowych roślin i drzew, a potem przyszło gorące wręcz upalne lato, brak opadów, codzienne latanie z konewkami i wężem. Z czegoś trzeba było zrezygnować, coś innego ratować. W tym przypadku najbardziej ucierpiał trawnik, został wypalony, pozbawiony jakiegokolwiek życia i koloru.

Ale to już było, mam nadzieje, ze nie wróci więcej, albo ja po prostu zacznę się bardziej przygotowywać na okresy bezdeszczowe. Studnie, zbiorniki na deszczówkę itd.

W tym roku odwiedziłam sporo ogrodowych miejsc. W tym między innymi :

  • Plantpol Zaborze
  • Ogród Śląski w Tarnoskich Górach
  • Ogrody japońskie Szkółka Krzewów ozdobnych Pudełko Pisarzowice
  • Szkółkę krzewów ozdobnych Pudelek w Pisarzowicach
  • Ogrody modelowe Szkółka krzewów ozdobnych Maciej Milczyński Dankowice
  • Szkółkę drzew i krzewów ozdobnych Krzysztof Kubiczek
  • Ogrody Kapias w Goczałkowicach Zdrój

O części z w/w szkółek postaram się napisać w kolejnym poście. Mam nadzieje, że chodź część z Was postanowi odwiedzić te miejsca.

Co do roślinnych podsumowań. W tym roku przeprosiłam się z trawami ozdobnymi, nie zdawałam sobie sprawy, że w ostatnim roku wszyscy w swoich ogrodach chcieli mieć rabaty projektowane wyłącznie z traw ozdobnych. Największą popularnością wśród nich były zapewne rozplenice japońskie, ostnice , trzcinniki oraz miskanty. Duży popyt był na rabaty bylinowe oraz na rabaty żwirowe gdzie głównym akcentem roślinnym były bukszpanowe kule. Do łask wróciły : łubin czy rajskie jabłuszka. A najmniej chętnie sadzone czy projektowane były sady, ogólnie rzecz biorąc rośliny drzewa krzewy owocowe. Chodź u mnie powstał dość spory zagajnik borówek wysokich. Co może przeczyć tej tezie.

Co jeszcze ?? Tego roku najbardziej oblegane były warzywniki, chęć zdrowego żywienia nie tylko rodziny, ale głównie córki doprowadziły do uprawy swoich warzyw i owoców.borowkawrzesien 080wrzesien 081wrzesien 086wrzesien 089wrzesien 295

Do późnej jesieni obradzały również malinowe chruśniaki, nie sposób było od nich odejść nie zerwawszy 2-3 szklanek pełnych owoców. Jak co roku dostojnie obrodziła aronia (2-3 kg z krzaka ) oraz pigwowiec ( 2 duże wiadra owoców ). Truskawki oraz poziomki na ogół zjadane były na bieżąco .

Tegoroczne kolory to już praktycznie na pożegnanie  .

Plany na nowy rok ?? Są poważne decyzje, spójne deklaracje, pomału do celu. Może przez to będę miała jeszcze mniej czasu dla siebie ( czytaj między 23:30-24), ale małymi kroczkami będę dążyła do wyznaczonego celu. Nie chciałabym na dzień dobry zdradzać, żeby nie powiedzieć zbyt wcześnie do widzenia. Ale plany są długofalowe z naciskiem na „długo”.

Tymczasem chciałabym wszystkim odwiedzającym mój blog oraz mojego fanpejdża na facebook’u ( klik), a także osobom ( użytkownikom ) grup ogrodniczych złożyć najserdeczniejsze życzenia noworoczne, żeby ten nadchodzący rok 2016 był dla Was rokiem spełniających się marzeń, rokiem zdrowym dla Was i dla Waszych roślin i plonów. By w w Waszym życiu , jak w ogrodzie, było kolorowo, a to co robicie na co dzień sprawiało ogromną przyjemność i satysfakcje. Tego wszystkiego i wiele więcej dla Was. Oczywiście zapraszam do siebie w Nowym Roku i pozdrawiam Daria.

Leave a Reply

Required fields are marked*