Uncategorized

Po co mi projektant ??

Często zastanawiasz się, po co potrzebny mi jest projektant ogrodu ?. Takie same pytanie możesz sobie zadać np. w związku z budową domu ? A nawet podczas zabudowy Twojej kuchni. Czy wtedy zadajesz sobie pytanie po co mi architekt czy aby na pewno potrzebny mi jest projekt zabudowy kuchni ?

Jeśli odpowiedziałeś sobie na te pytania twierdząco. To znaczy, że możesz pójść dalej ze mną. Jeśli nie, marnujesz mój czas i swój też :/

Projektant ogrodu jak i każdy inny projektant, architekt, budowlaniec itd. będzie musiał się z Tobą spotkać i obejrzeć Twój nazwijmy to „ogród”, chodź my od momentu wejścia na Waszą działkę będziemy na niego mówić „Obszar roboczy”, obszar projektowy”, „działka” itp. Ogród dopiero ma powstać prawda ?

Już na samym wstępie, możesz mi bardzo pomóc i ułatwić pracę, czyt ( przyspieszyć cały proces projektowy ) m.in. poprzez przygotowanie na pierwsze spotkanie ksera map do celów projektowych, najlepiej jak najbardziej aktualną i wykonaną przez geodetę. Gdzie jej szukać ? W dokumentach własnościowych działki, przy planach budowlanych itp.

mapka_oferta_zamkowa

Podkład geodezyjny, z naniesionym domem, granicami działki a także innymi obiektami na terenie. Powinien zawierać także poziomice, które informują o ukształtowaniu terenu. Jeśli mapa jest stara i nieaktualna lub niedokładna, konieczne będzie zlecenie geodecie wykonania nowej. Nie rób tego przed spotkaniem ze mną – na pewno będę chciała dać geodecie własne wytyczne co do sporządzenia nowego podkładu.

Drugą bardzo potrzebną rzeczą będzie rozkład pomieszczeń na parterze. Możesz go wyciągnąć z dokumentów projektowych domu. Zapytasz po co ?? Projektując ogród muszę wziąć pod uwagę , w którym miejscu budynku znajdują się drzwi, okna, a nawet coś takiego jak kotłownia. Interesować mnie będzie, wygląd elewacji, styl wnętrza budynku, rozkład funkcjonalny pokoi.

Trzecią bardzo ważną rzeczą jest infrastruktura miejsca. Czyli wszystkie instalacje, te podziemne jak i naziemne, wszelkiej maści, rury czy to kanalizacyjne czy wszelakie inne, sieci kabli. To bardzo ważne już przy projektowaniu ogrodu.

Mapy, podkłady, opracowania jeśli takie są można przygotować w formie elektronicznej cyfrowej, w formacie .dwg* (AutoCad ). Jeśli nie ma takiej możliwości, dobre będą i te w formie papierowej.

Czasami sytuacja wymusza rozwiązanie, jestem wtedy zmuszona pomiary wykonać osobiście. Do tego aktualna inwentaryzacja terenu oraz  drzewostanu zastanego.

Kolejne kroki to już rozmowa z inwestorem, w tym przypadku z całą rodziną, która będzie korzystać z ogrodu. O co pytam ja ( oraz inni projektanci )  na takim spotkaniu ??

 • Kto będzie korzystał z Waszego ogrodu?
 • Czy macie lub planujecie mieć jakieś zwierzęta?
 • Jaki jest Wasz styl życia i rytm dnia? Kto pracuje, a kto siedzi w domu? Kto gotuje? Jak dużą wagę przykładacie do posiłków? Czy często spożywacie je razem?
 • Czy w ogrodzie chcecie znaleźć spokój i wyciszenie, leniwy lub kontemplacyjny odpoczynek czy raczej ma być dynamiczną częścią aktywnego życia domowego? Czemu generalnie ma służyć Wam ogród?
 • Czy często zapraszacie gości czy raczej wychodzicie z domu? Ile osób bywa maksymalnie na spotkaniach znajomych i rodziny u Was? Czy ogród będzie służył do spotkań z klientami?
 • Jacy są Wasi sąsiedzi? Co się dzieje na ich działkach? Wolicie się od nich zasłonić czy połączyć ogrody?
 • Jakie funkcje powinien pełnić ogród? Pomyślcie o tym, co chcielibyście w nim robić, w czym ma Wam służyć. Czy będziecie chcieli uprawiać w nim własne owoce, warzywa i zioła? Czy ma być miejscem pracy? Jeśli tak, to o jakim charakterze? Jakie formy aktywnego wypoczynku, sportów i zabaw lubicie najbardziej? Czy bardzo lubicie pływać? Opalać się i wygrzewać na słońcu?
 • Jakiego rodzaju dekoracyjne i kompozycyjne obiekty ogrodowe mogą wchodzić w grę? Woda, ogień, działa sztuki, labirynty?
 • Czy chcecie jedno albo więcej drzewek w ogrodzie ubierać na święta?
 • Czego absolutnie nie chcecie w swoim ogrodzie? Możecie w tym punkcie zrobić drugą burzę mózgów.
 • Przed którymi oknami domu będą bawić się dzieci?
 • Kto i w jakim zakresie będzie miał czas na pielęgnację ogrodu? Kto kosi trawniki?
 • Czy ktoś lubi pracę w ogrodzie? Czy chcecie aby dzieci się z tym oswajały?
 • W jakim stylu chcielibyście by był utrzymany ogród? Swobodnym czy formalnym? Eleganckim czy ekspresyjnym? Wolicie formy proste i czyste czy miękkie i faliste? Chcielibyście mieć ogród otwarty, przestrzenny i przestronny, do objęcia wzrokiem czy podzielony na kwatery, strefy, tajemniczy, zaskakujący, przytulny?
 • Jaki budżet przewidujecie na realizację ogrodu?
 • Czy planujecie sami zaangażować się prace wykonawcze?

Zapiszcie także Wasze obserwacje dotyczące warunków pogodowych i mikroklimatu na działce. Jeśli niedawno kupiliście działkę i nie znacie odpowiedzi – spytajcie sąsiadów lub poprzedniego właściciela. To ważne informacje. Gdzie woda stoi, a gdzie jest sucho? Skąd wieją wiatry? Jak wyglądał profil glebowy podczas kopania fundamentów? Jak głęboko są wody gruntowe i czy ulegają znacznym wahaniom w ciągu roku?

Pamiętajcie, że projektantowi lepiej powiedzieć za dużo, niż za mało. Czasami małe rzeczy mają wpływ na sukces całego projektu. Czasami to co projektujemy w Waszych ogrodach jest ciężkie do wykonania, chociażby z powodu zatajenia informacji, że w danym miejscu dziadek, pradziadek itd. zakopał  solidne fundamenty po starej szklarni. Taka informacja mogłaby przyczynić się do ich ponownego wykorzystania, ewentualnie do ich ominięcia ( nie chodzi tu o pominięcie ).

Proces projektowy jest długotrwały, bo tworzy coś na lata, nie na już, nie na chwilę, a na pokolenia. To jak się do tego przygotujemy w dużej mierze zależy od nas samych.

Dziękuję za uwagę. Pozdrawiam

Leave a Reply

Required fields are marked*