Uncategorized

Zapraszam na wycieczkę …

Tak jak obiecałam w poprzednim poście. Chciałabym zaprosić Państwa na wycieczkę, ale nie taką zwykłą. To gdzie chce Państwa zabrać zawiera w sobie trochę Anglii, trochę Włoch, akcenty Alp i kilka obrazów wsi Polskiej i to nie wszystko. Żeby odwiedzić to miejsce, nie musisz nawet przekraczać granicy naszego pięknego kraju. Wystarczy wsiąść do samochodu i ustawić w nawigacji miejscowość Goczałkowice Zdrój – to miejscowość leżąca między Pszczyną a Bielsko-Białą . A dokładniej do znajdujących się tam Gospodarstwa Szkółkarskiego Kapias i Ogrodów do zwiedzania, które stworzyli Panowie Bronisław i Wojciech Kapias.

Ogrody Kapiasa swoim początkiem sięgają roku 1979, kiedy to rozpoczęto budowę tzw. „Starego Ogrodu”, a dopiero w 2008 roku rozpoczęto tworzenie „Nowych Ogrodów”, które zajmują bagatela 4 ha powierzchni, dla porównania całe Gospodarstwo Szkółkarskie zajmuje 25 ha.

DSC_3684Widok z tarasu. Żeby poczuć wielkość tego obszaru trzeba samemu wybrać się w to piękne miejsce. Jest co podziwiać. Nowe ogrody zostały podzielone na poszczególne strefy. A są to m.in. :

  • Staw z altaną
  • Aleja Lipowa
  • Cieniste Wzgórze
  • Igloo
  • Labirynt
  • Ogród angielski
  • Ogród wiejski
  • Ogród Zachodzące Słońce
  • i wiele innych, które trzeba zobaczyć na własne oczy.
????????????????????????????????????
Nieopodal wejścia znajduje się restauracja, gdzie można skosztować smacznych dań, napić się kawy i zjeść przepyszne lody.

DSC_3600 DSC_3598 DSC_3615Przy tym stawie przywitał nas swoją osobą nie kto inny jak ??

DSC_3608Zaskroniec zwyczajny.

DSC_3618 DSC_3621 DSC_3622 DSC_3624 To co bardzo mi się podoba to dekoracje, często są zmieniane, tak samo kompozycje roślinne w donicach, co roku jest coś innego. Fajne jest także, że przy każdym zakątku jest kilka miejsc do siedzenia. Chodź największy tłok zawsze występuje pod tarasem widokowym. Osoby starsze i dzieci powinni odwiedzać to miejsce latem z nakryciem głowy i butelkom mineralnej, najlepiej w godzinach popołudniowych. Pierwszy raz oglądaliśmy te ogrody w środku dnia i słońce naprawdę dawało się we znaki.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????
Ogród wiejski cechuje fantastyczne odzwierciedlenie tego co widywało się u naszych pradziadków czy dziadków, co w tych czasach jest już rzadko spotykane. Mimo wszystko spotykam się jeszcze z takimi ludźmi, którzy tworzą ogrody wiejskie, chcą je mieć przy swoich na przykład odziedziczonych wiejskich domach. Stawiają na łąki kwietne a nie na równo przystrzyżone zielone trawniki. To jest fajne, że są jeszcze tacy inwestorzy, którzy nam projektantom pozwalają tworzyć takie naturalne arcydzieła.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

DSC_3723

Zaułek śródziemnomorski zawiera w sobie moją ulubioną roślinę, no może jedną z bardziej lubianych, gdyż świetnie sobie radzi na mojej ubogiej i piaszczystej ziemi. A jest nią lawenda. To co podoba mi się w Prowansji to taki artystyczny nieład, donice tu, donice tam, w żaden sposób nie układane, nie ma tu mowy o rytmie. Wszechobecna terakota, ceramika, glina oraz zioła. Dużo ziół !!! Często używamy ziół prowansalskich w swoich daniach, które przygotowujemy, a oprócz nich oczywiście bazylia, tymianek, estragon, rozmaryn, oregano. A do tego pnącza bungewilla oraz iglaki, cyprysy, w naszych warunkach raczej zastępujemy je cyprysikami czy jałowcami wąskokolumnowymi np. ‚Skyrocket’ . Dodatkowo oczywiście szałwie, hibiskusy, oleandry, bukszpan wieczniezielony oraz perovskie i i jeszcze sporo innych roślin. A po za tym kolory, dużo koloru pomarańczy, błękitów, żółci.

DSC_3649 DSC_3640 DSC_3643 DSC_3713

Ławki to najczęściej spotykany element małej architektury spotykany w ogrodach, nie tylko w Ogrodach Kapiasa, ale w każdym ogrodzie, u mnie, u Ciebie również, nawet jeśli jesteś mieszkańcem budynku wielorodzinnego gdzieś nieopodal znajdziesz ten element tak samo popularny jak oświetlenie ogrodowe czy uliczne. Różnorodność ich kształtu, stylu, odcieni drewna jest nie zliczona i oczywiście każda dopasowana jest do stylu jaki panuje w danej strefie, w danym ogrodzie. Gratuluje tej różnorodności !!! Ja osobiście zakochałam się w tych z wyższym oparciem.

DSC_3706 DSC_3704

????????????????????????????????????

DSC_3680 DSC_3674

Szaleje z tymi zdjęciami, no cóż, w końcu to wycieczka, prawda ?? Często gęsto nie wiecie od czego zacząć w swoim przyszłym ogrodzie. Zabierz żonę, męża, mamę, tatę, dziadka, babcie, psa czy kogo tam chcesz. Przyjedź do Ogrodów Państwa Kapiasów i zobacz, może coś wpadnie Ci w oko, któryś styl spodoba Ci się bardziej, a może chcesz zgrupować elementy z kilku stref, rób zdjęcia, notatki, spisuj nazwy roślin i ich odmiany, zrób sobie schemat lub umów się z architektem krajobrazu / projektantem ogrodów czy też pasjonatem, który czuje rośliny, wie jak je łączyć, ma wiedzę i doświadczenie choćby na swoim ogrodzie. Pokaż im co podoba Ci się bardziej, a czego nie chciałbyś/ nie chciałabyś  widzieć w swoim ogrodzie. To czasem ułatwia pracę.

DSC_3766 DSC_3774 DSC_3768 DSC_3771 DSC_3755 DSC_3758 DSC_3749

Spójrzcie Państwo jakie piękne rabaty, kompozycje, do tego ta różnorodność nawierzchni, rodzai jest sporo mimo to, wszystkie są spójne i z łatwością przechodzą z strefy do strefy. Domek Smerfa wśród traw, rewelacja !!! Dzieci bardzo długo o nim mówią.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

DSC_3767

????????????????????????????????????

DSC_3682 DSC_3671

To co Państwu przedstawiłam to oczywiście nie wszystko, dużo stref powstało w ostatnim czasie, dlatego też odwiedzimy to miejsce ponownie. Jest także „Ogród Stary”, ale myślę, że po takiej fotorelacji było by tego za dużo. Dajcie znać czy byliście w ogrodach do zwiedzania, jakie są Wasze odczucia i najważniejsze czy podobała się Wam wycieczka ??

DSC_3752Pozdrawiam z Ogrodów do Zwiedzania Kapias.

Adres dla zainteresowanych :

Ogrody do zwiedzania oraz Centrum Ogrodnicze : 43230 Goczałkowice-​Zdrój , ul. św. Anny 4.

www.kapias.pl

Na zakończenie należy także wspomnieć, że Gospodarstwo Kapias należy do Związku Szkółkarzy Polskich oraz do Polskiego Stowarzyszenia Centrów Ogrodniczych.

Zdjęcia na blogu są moją własnością w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r o prawie autorskim i prawach pokrewnych  DZIENNIK USTAW Nr 24, poz. 83. Jeśli chcesz ich użyć po prostu zapytaj.

Pozdrawiam i do następnego.

Leave a Reply

Required fields are marked*