Uncategorized

Ups…, a miało być o jesieni.

Kochani, witam wszystkich w kolejnym poście, miał być typowo jesienny, lecz organizm walczy z infekcjami przez co skupiam się na planach czysto wiosennych-letnich. Co nie zmienia faktu, że jesień to bardzo fajny okres, przyjemne słoneczko w chłodne dni oraz te kolory : czerwienie, pomarańcze, rude, żółcie. Wszystko tak cudownie się przebarwia, aż przyjdzie ten jeden mroźny i wietrzny dzień i cały spektakl kolorów schodzi do parteru.

Jeszcze nie dawno mój ogród zdobiła hortensja bukietowa.wrzesien 065 Jej niższe piętro obsadziłam melisą, moim zdaniem świetnie się sprawdziła.

wrzesien 068 Nieopodal hortensji rośnie krzewuszka cudowna ‚Red Prince’, świdośliwa w towarzystwie funkii i liatry, po podłożu płoży się poziomka, a na ostatnim planie do kwitnienia przygotowuje się aster jesienny tzw. marcinek.

wrzesien 116

A tak prezentują się owoce naszej aronii, z jednego krzaka jesteśmy w stanie uzbierać około 2-3 kg owoców. O aronii i jej specyficznych właściwościach postaram się napisać w którymś poście. Swoją drogą zastanawia mnie niechęć ludzi do sadzenia tego typu roślin, m.in. aronii, pigwy czy pigwowca, rokitnika, morwy, a nawet głogu w swoich ogrodach. Nie raz podczas pielęgnacji ogrodów słyszałam od właścicieli „…gdyby Pani sprzedawczyni poinformowała mnie, że ta roślina ma takie brzydkie owoce, to w życiu bym jej tutaj nie posadziła …” , ale jaki był powód, że w ogóle ją Pani kupiła ?? „… bo ona przecież tak ładnie kwitnie, ale co z tego potem rozrzuca te owoce, przylatują ptaki, kot się denerwuje …” Czy Wy w swoich ogrodach sadzicie drzewa czy krzewy owocowe ?? Jeśli tak to jakie ?? Zapraszam do komentowania.

wrzesien 117Powyżej przedstawiam Państwu zagajnik, który to powstał sam, bez udziału kogokolwiek. Na zdjęciu widnieje zagajnik, którego fundamentem jest stara wiśnia i jabłoń, które to porosło pnącze o nazwie winobluszcz pięciolistkowy. Pnącze bardzo inwazyjne porosło całą koronę, mimo to jabłoń świetnie sobie radzi i wydaje smaczne owoce. Latem to idealne miejsce do ukrycia się przed palącym słońcem. Jesienią winobluszcz pięknie się przebarwia chodź w tym roku krótko zdobił drzewa, liście szybko opadły pod wpływem mrozu.

I tak z postu o planach wiosennych powstał mi post jakby jesienny. Brawo Ja !! A już w kolejnym poście zabiorę Was na wycieczkę. Nie możecie się już doczekać ?? Ja też. Będzie sporo zdjęć. Pozdrawiam i do następnego.

Leave a Reply

Required fields are marked*